Endurance 2018

Picture by Petteri Rantanen, 2018

event-logo

Endurance Mixed

Pos Team Total Time
1 Finnair Active Club #3 3:36:45
2 Team Nuuksio 3:54:53
3 Team Salamavaara 4:01:07
4 Team Hydrocephalus 4:08:20
5 Team Näköpalvelu 4:17:35
6 Fäster tän spiid 4:20:44
7 Team KoTa 4:20:45
8 Skråbbo Sats 5:19:47
9 Taloaseman kinkut 6:04:06

1. Finnair Active Club #3 – 3:36:45

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 120 Finnair Active Club #3 Sami Naatula Finland 1:41:04 3:36:45
2 Mixed 120 Finnair Active Club #3 Jenny-Juulia Saikkonen Finland 1:41:01 3:36:45

2. Team Nuuksio – 3:54:53

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 145 Team Nuuksio Petteri Laiti Finland 1:47:48 3:54:53
2 Mixed 145 Team Nuuksio Eva-Lotta Backman-Winquist Finland 1:47:42 3:54:53

3. Team Salamavaara – 4:01:07

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 144 Team Salamavaara Veera Malmivaara Finland 1:53:32 4:01:07
2 Mixed 144 Team Salamavaara Lari Salama Finland 1:53:31 4:01:07

4. Team Hydrocephalus – 4:08:20

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 150 Team Hydrocephalus Jaakko Strömlin Finland 1:54:39 4:08:20
2 Mixed 150 Team Hydrocephalus Veera Sylvius Finland 1:55:11 4:08:20

5. Team Näköpalvelu – 4:17:35

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 143 Team Näköpalvelu Teemu Salmela Finland 2:02:55 4:17:35
2 Mixed 143 Team Näköpalvelu Jatta Juhola Finland 2:02:54 4:17:35

6. Fäster tän spiid – 4:20:44

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 146 Fäster tän spiid Jaakko Pajunen Finland 1:59:59 4:20:43
2 Mixed 146 Fäster tän spiid Eeva Liesirova Finland 1:59:29 4:20:44

7. Team KoTa – 4:20:45

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 148 Team KoTa Mika Taberman Finland 2:00:51 4:20:45
2 Mixed 148 Team KoTa Annemari Kovalainen Finland 2:00:51 4:20:45

8. Skråbbo Sats – 5:19:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 147 Skråbbo Sats Arto Lamminen Finland 2:27:17 5:19:47
2 Mixed 147 Skråbbo Sats Terttu Lamminen Finland 2:27:18 5:19:47

9. Taloaseman kinkut – 6:04:06

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Mixed 149 Taloaseman kinkut Tarita Vähä-Vahe Finland 2:48:59 6:04:05
2 Mixed 149 Taloaseman kinkut Esko Pietikäinen Finland 2:48:59 6:04:06

 

 

Endurance Men

Pos Team Total Time
1 Scandinavian Hunks Racing Team 3:08:05
2 H45 3:34:54
3 Team Widbom 3:37:15
4 Band of brothers 3:41:59
5 Ransu 3:45:13
6 Top Gun 3:47:01
7 Swimrunpodden 3:55:30
8 Pohjanmaa Power 4:03:43
9 Lasarin tuplapytty 4:07:12
10 69’ers 4:12:30
11 Maasalo Brothers 4:20:14
12 Team Sammalvuori 4:26:09
13 Hökkäilijät 4:27:31
14 Kristinestad Swimrun 4:30:20
15 The Cyclists 4:36:24
16 Peimarin betonikengät 5:06:33
17 Höyry 5:22:59
DNF Suomen Pankin Urheiluseura ja Sattuu Se

1. Scandinavian Hunks Racing Team – 3:08:05

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 128 Scandinavian Hunks Racing Team Viljami Valli Finland 1:25:46 3:08:05
2 Men 128 Scandinavian Hunks Racing Team Leevi Hietanen Finland 1:25:44 3:08:05

2. H45 – 3:34:54

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 119 H45 Ossi Leinonen Finland 1:42:10 3:34:53
2 Men 119 H45 Lauri Simolin Finland 1:42:15 3:34:54

3. Team Widbom – 3:37:15

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 130 Team Widbom Kalle Widbom Finland 1:40:17 3:37:15
2 Men 130 Team Widbom Herman Widbom Finland 1:40:19 3:37:15

4. Band of brothers – 3:41:59

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 127 Band of brothers Miika Hynninen Finland 1:41:17 3:41:59
2 Men 127 Band of brothers Antti Nissilä Finland 1:41:11 3:41:59

5. Ransu – 3:45:13

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 118 Ransu Christophe Eyraud Finland 1:43:51 3:45:13
2 Men 118 Ransu Kalle Toivonen Finland 1:43:38 3:45:13

6. Top Gun – 3:47:01

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 126 Top Gun Risto Kankaanpää Finland 1:45:21 3:47:01
2 Men 126 Top Gun Arjo Laukia Finland 1:45:24 3:47:01

7. Swimrunpodden – 3:55:30

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 134 Swimrunpodden Andreas Boström Finland 1:46:23 3:55:29
2 Men 134 Swimrunpodden Jonas Koch Sweden 1:46:24 3:55:30

8. Pohjanmaa Power – 4:03:43

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 131 Pohjanmaa Power Aki Kamppinen Finland 1:50:23 4:03:42
2 Men 131 Pohjanmaa Power Risto Vapola Finland 1:50:26 4:03:43

9. Lasarin tuplapytty – 4:07:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 129 Lasarin tuplapytty Markus Rinkinen Finland 1:57:11 4:07:11
2 Men 129 Lasarin tuplapytty Petri Ketola Finland 1:57:17 4:07:12

10. 69’ers – 4:12:30

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 123 69’ers Ilan Tokazier Finland 1:54:33 4:12:30
2 Men 123 69’ers Mika Huovinen Finland 1:54:59 4:12:30

11. Maasalo Brothers – 4:20:14

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 124 Maasalo Brothers Paulus Maasalo Finland 1:58:17 4:20:13
2 Men 124 Maasalo Brothers Petrus Maasalo Finland 1:59:08 4:20:14

12. Team Sammalvuori – 4:26:09

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 135 Team Sammalvuori Joonas Arponen Finland 2:00:48 4:26:09
2 Men 135 Team Sammalvuori Tommi Verhonen Finland 2:00:48 4:26:09

13. Hökkäilijät – 4:27:31

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 133 Hökkäilijät Toni Taiminen Finland 2:02:06 4:27:31
2 Men 133 Hökkäilijät Jani Taiminen Finland 2:00:44 4:27:31

14. Kristinestad Swimrun – 4:30:20

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 121 Kristinestad Swimrun Petter Bodman Finland 2:01:06 4:30:20
2 Men 121 Kristinestad Swimrun Henrik Ådjers Finland 2:01:55 4:30:20

15. The Cyclists – 4:36:24

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 116 The Cyclists Barry Standen UK 2:02:22 4:36:23
2 Men 116 The Cyclists Serra Giampaolo Italy 2:03:10 4:36:24

16. Peimarin betonikengät – 5:06:33

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 122 Peimarin betonikengät Teemu Peltola Finland 2:18:53 5:06:31
2 Men 122 Peimarin betonikengät Martti Paavilainen Finland 2:18:55 5:06:33

17. Höyry – 5:22:59

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Men 117 Höyry Santtu Lahma Finland 2:28:19 5:22:59
2 Men 117 Höyry Timo Piippo Finland 2:28:48 5:22:59

Suomen Pankin Urheiluseura ja Sattuu Se –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
DNF Men 125 Suomen Pankin Urheiluseura ja Sattuu Se Ville Tolkki Finland
DNF Men 125 Suomen Pankin Urheiluseura ja Sattuu Se Olli Niemi Finland

 

 

Endurance Women

Pos Team Total Time
1 Swammers 3:48:47
2 HTU:n veto ja liuku 4:12:50
3 Nagu Dolphins 4:18:48
4 Team Triva 4:21:00
5 Team Kelluvat 4:29:38
6 Yllytyshullut 5:17:56
7 Drama and Intensity 5:32:29
DNF TriathlonSuomi

1. Swammers – 3:48:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 103 Swammers Liisa Puranen Finland 1:43:12 3:48:47
2 Women 103 Swammers Hanna-Maria Seppälä Finland 1:43:12 3:48:47

2. HTU:n veto ja liuku – 4:12:50

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 107 HTU:n veto ja liuku Marjo Pulkkinen Finland 1:55:38 4:12:50
2 Women 107 HTU:n veto ja liuku Nina Svartström Finland 1:55:29 4:12:50

3. Nagu Dolphins – 4:18:48

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 105 Nagu Dolphins Therese Friman Finland 1:58:52 4:18:47
2 Women 105 Nagu Dolphins Jessica Troberg Finland 1:58:55 4:18:48

4. Team Triva – 4:21:00

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 102 Team Triva Pia Taiminen Finland 2:03:24 4:20:59
2 Women 102 Team Triva Maria Hari Finland 2:03:26 4:21:00

5. Team Kelluvat – 4:29:38

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 100 Team Kelluvat Anu Adler Finland 2:02:31 4:29:37
2 Women 100 Team Kelluvat Pauliina Penttilä Finland 2:01:42 4:29:38

6. Yllytyshullut – 5:17:56

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 106 Yllytyshullut Heidi Tenhunen Finland 2:24:03 5:17:56
2 Women 106 Yllytyshullut Jana Rehn Finland 2:24:03 5:17:56

7. Drama and Intensity – 5:32:29

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
1 Women 104 Drama and Intensity Eeva Pekanheimo Finland 2:28:51 5:32:29
2 Women 104 Drama and Intensity Suvi Tanner Finland 2:28:52 5:32:29

TriathlonSuomi –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 11.5 km Gun Time
DNS Women 101 TriathlonSuomi Tanja Koivistoinen Finland
DNS Women 101 TriathlonSuomi Julia Brunila Finland

 

 

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close