Anmälda lag 2018

Solvalla Swimrun ÖTILLÖ MERIT RACE

 

Women – ÖTILLÖ MERIT RACE (5 teams)

  1. Team Trail Dynamics: Annikka Koivu, Miia Tenhunen (Finland)
  2. SwimRun TEAM RUSSIA: Marina Ivanova, Larisa Diakova (Russia)
  3. Pink Seals: Jenni-Juulia Saikkonen, Anu Uhotoinen (Finland)
  4. Mammat sykkii.: Suvi Tiainen, Laura Askola (Finland)
  5. TriathlonSuomi – Racing Team: Maisa Tuliniemi, Noora Luokkala (Finland)

Men – ÖTILLÖ MERIT RACE (20 teams)

  1. Golden club: Pasi Huhtala, Valtteri Repo (Finland)
  2. Hitz: Jon Hilander, Simon Grundiz (Sweden)
  3. Team Pullboys: Jere Nordblom, Henri Järnstedt (Finland)
  4. Waterborne Unicorns: Blake Nuttall, Kawika Tarayao (USA)
  5. Tammisalon Uimakoulu: Markku Tervo, Ilari Talman (Finland)
  6. zero-zero: Mikhail Sytyy, Kirill Batarin (Russia)
  7. Meiko Swimrun: Jarkko Myllymäki, Jaakko Kallio (Finland)
  8. Tagahoovi Pingutus : Aki Kattelus, Tommy Korin (Finland)
  9. WinsRum, Markko Lehtosalo, Janne Blomqvist (Finland)
  10. Noux Swimrunking Club: Tero Koski, Janne Liimatainen (Finland)
  11. Peking Seals: Anders Nyberg, Anders Westerberg (Sweden)
  12. Team REPE: Reima Harju, Petri Ahti (Finland)
  13. TLB: Markus Lampainen, Tuomas Lampainen (Finland)
  14. Multisport Club SPB: Ilya Brenayzen, Aleksandr Mochalov (Russia)
  15. TG Swimrun Coach / Cartel AB: Andreas Ribbenfjord, Tomas Granberg (Sverige)
  16. Borgå Seals: Mika Peltola, Gisle Sjöberg (Finland)
  17. Hairy Seals: Valtteri Pietiläinen, Mikko Harju (Finland)
  18. Team Oivalto: Petri Kanerva, Magnus Hellström (Finland)
  19. Finnish SwimRun Troopers: Juha Lehtonen, Rainer Lindqvist (Finland)
  20.  Danish Swimrun: Peter Fuglsang, Martin Duedahl (Denmark)

Mixed –ÖTILLÖ MERIT RACE (10 teams)

  1. Hetkien vaellus: Veera Kangaspunta, Jani Lahtinen ( Finland)
  2. Team Uphill Swimmers: Veijo Tolonen, Maarit Venesmäki (Finland)
  3. Mr and Mrs B: Christina Lankford, William Lankford (Great -Britain)
  4. Midnight Sun Swimrun: Tiina Mäkelä, Janne Räsänen (Finland)
  5. LIFE-3L: Laura Watson (Scotland), Pier Matteo Perazzini (Italy)
  6. Ruissalon Runnojat: Satu Pippola, Mikko Räsänen (Finland)
  7. Töölön Ähellys: Piia Vuorinen, Juho Lehtonen (Finland)
  8. Head Time4Swimrun: Irina Borevich, Sergey Mikhalev (Russia)
  9. myötä ja vastamäessä: Kati Teirioja, Kalle Hietanen (Finland)
  10. Team Snag: Susanna Huttunen, Samu Hanhela (Finland)

Solvalla Swimrun ENDURANCE


Women– ENDURANCE (7 teams)

  1. Team Kelluvat: Pauliina Penttilä, Anu Adler (Finland)
  2. TriathlonSuomi: Julia Brunila, Tanja Koivistoinen (Finland)
  3. Team Triva: Pia Taiminen, Maria Hari (Finland)
  4. Swammers: Hanna-Maria Seppälä, Liisa Puranen (Finland)
  5. Drama and Intensity: Eeva Pekanhemio, Suvi Tanner (Finland)
  6. Nagu Dolphins: Therese Friman, Jessica Troberg (Finland)
  7. Yllytyshullut: Heidi Tenhunen, Jana Rehn (Finland)
  8. HTU:n veto ja liuku: Nina Svartström, Marjo Pulkkinen (Finland)

Men – ENDURANCE (19 teams)

  1. The Cyclists: Serra Giampaolo, Barry Standen (Italy / UK)
  2. Höyry: Timo Piippo, Santtu Lahma (Finland)
  3. Ransu: Kalle Toivonen, Christophe Eyraud (Finland / France)
  4. H45: Ossi Leinonen, Lauri Simolin (Finland)
  5. Finnair Active Club, VESA + SAMI: Vesa Uuspelto, Sami Naatula (Finland)
  6. Peimarin betonikengät: Teemu Peltola, Martti Paavilainen (Finland)
  7. 69’ers: Mika Huovinen, Ilan Tokazier (Finland)
  8. Kristinestad Swimrun: Henrik Ådjers, Petter Bodman (Finland)
  9. Maasalo Brothers: Petrus Maasalo, Paulus Maasalo (Finland)
  10. Suomen Pankin Urheiluseura ja Sattuu Se: Ville Tolkki, Olli Niemi (Finland)
  11. Top Gun: Risto Kankaanpää, Arjo Laukia (Finland)
  12. Band of brothers: Miika Hynninen, Petri Hynninen (Finland)
  13. Scandinavian Hunks Racing Team: Leevi Hietanen, Viljami Valli (Finland)
  14. Lasarin tuplapytty: Petri Ketola, Markus Rinkinen, (Finland)
  15. Team Widbom: Kalle Widbom, Herman Widbom (Finland)
  16. Pohjanmaa Power: Risto Vapola, Aki Kemppainen (Finland)
  17. Hökkäilijät: Toni Taiminen, Jani Taiminen (Finland)
  18. Team Sammalvuori: Tommi Verhonen, Joonas Arponen (Finland)
  19. Swimrunpodden: Jonas Koch (Sverige), Boström (Finland)

 

Mixed – ENDURANCE (7 teams)

  1. Team Näköpalvelu: Jatta Juhola, Teemu Salmela (Finland)
  2. Team Salamavaara: Lari Salama, Veera Malmivaara (Finland)
  3. Team Nuuksio: Eva-Lotta Backman-Winquist, Petteri Laiti (Finland)
  4. Fäster tän spiid: Eeva Liesirova, Jaakko Pajunen (Finland)
  5. Team KoTa: Annemari Kovalainen, Mika Taberman (Finland)
  6. Taloaseman kinkut: Tarita Vähä-Vahe, Esko Pietikäinen (Finland)
  7. Team Hydrocephalus: Veera Sylvius, Jaakko Strömlin (Finland)
  8. Skråbbo Sats: Terttu Lamminen, Arto Lamminen (Finland)

 

 

Solvalla Swimrun SPRINT

Women – SPRINT (26 teams)

  1. Team Tiput: Sara Kalliomäki, Tia Kurki (Finland)
  2. Tove och Nina: Tove Strömsholm, Nina Borgström (Finland)
  3. Syteen tai Saveen! : Johanna Väisänen, Neiti X (Finland)
  4. Iisalamen Ihmeen Ihanat: Anni Hartikainen, Sanna Korhonen (Finland)
  5. Team Knubbsälarna: Anna-Karin Mickwitz, Annika Paitula
  6. Östnylands HaBa: Barbro Lundström, Hanna Lindholm (Finland)
  7. Nuija ja tosi Nuija: Jasmin Läspä, Nea Kotilainen (Finland)
  8. Team Naakka: Anniina Hakkarainen, Pia Ratinen (Finland)
  9. Team VW Nordic runners: Marita Alatalo, Katri Djerf (Finland)
  10. Kangistumattomat Kivenlohkareet: Kristiina Kivilohkare, Elisabet Kvist (Finland)
  11. Pectus expandit natans: Johanna Kara, Sanna Hokkanen (Finland)
  12. Team Fessus: Katri Suominen, Jenni Jakobsson (Finland)
  13. Kollanusten uintijaosto: Noora Kollanus, Kaisla Kollanus (Finland)
  14. Puolikelluvat Limnologit: Liisa Nevalainen, Katja Pellikka (Finland)
  15. Team Sandkulla: Veronica Palmgren, Ira Haltia (Finland)
  16. Team Silakat: Anni Latva-Pukkila, Johanna Jungnell (Finland)
  17. Lotakat: Kati Kettunen, Anna Nummi
  18. Team Niffen: Pia Snickars, Sanna Nymalm (Finland)
  19. Team Peppi: Liisa Lampola, Raija Hyytiäinen (Finland)
  20. Sports Club Bufo: Hannele Fahlur, Terhi Sandgren (Finland)
  21. Merimakkarat: Marjo Kekki, Marja-Liisa Kanigan (Finland)
  22. Pohjois-Helsingin Pirkot: Sanna Lassila, Miia Holma (Finland)
  23. Team Solvalla Survivors: Ulla Pellinen, Alexandra Kvist (Finland)
  24. Sammaltavat Hiutaleet: Petra Jansson, Merja Enros (Finland)
  25. Vesikämmenet: Elina Mäkinen, Susanne Frondelius (Finland)
  26. BlondienUimakoulu: Mirella Uddström, Pauliina Nieminen (Finland)

 

Men – SPRINT (23 teams)

1. Never Too LaTe: Lasse Jääskeläinen, Tero Yliselä (Finland)
2. Team Metsänpoika: Jyry Kuokkanen, Verneri Lehtovirta (Finland)
3. Team Hevossalmen silta: Tapio Pukki, Peter Österlund (Finland)
4. Team JuMi: Mikko Nikander, Jukka Naakka (Finland)
5. Käsipohjaa ja kontaten: Kalle Metso, Teppo Pirttioja (Finland)
6. Team Rambo: Artturi Kuronen, Oskar Eklöf (Finland)
7. Finnair Active Club, Olli + Arthur: Olli Hirn, Arthur Vuola (Finland)
8. Finnair Active Club, Mikko P + Sampsa: Mikko Puhakka, Sampsa Rinne (Finland)
9. Finnair Active Club, Tapio + Juho: Tapio Johtimo, Juho Laihinen (Finland)
10. Finnair Active Club, Mikko T + Kari: Mikko Tainio, Kari Kossila (Finland)
11. Tjärngossarna: Mathias Nyman, Jori Stjerna (Finland)
12. Rumsvins: Timo Espo, Joni Partanen (Finland)
13. WebWar: Samuel Weber (Finland), Michael Warner
14. 2kertaa40: Tero Kosunen, Ville Varis (Finland)
15. Airosmunsiima: Antti Hanhilahti, Jari Rintala (Finland)
16. Finnish Swimrun Troopers 2: Antti Huotari , Mikko Rantanen (Finland)
17. EY: Kasperi Murtolehto, Henrik Söderholm (Finland)
18. Helenin Überpleikkaryhmä 0.5: Peik Lehtonen, Ben Fallström (Finland)
19. Team VuoriLehto: Teemu Vuorinen, Tommi Lehto (Finland)
20. Atomic Swim: Andre Ahlbäck, Jonas Lindström (Finland)
21. Team Burrata: Tommi Kässi, Veli-Matti Heimonen (Finland)
22. Tallberg Pro Team: Adam Tallberg, Rasmus Tallberg (Finland)
23. Team Kynäniskat: Mika Savolainen, Hannu Eskola (Finland)

 

 Mixed – SPRINT (13 teams)

1. Team NR: Betina Andersson, Eetu Kielo (Finland)
2. #PartnerInCrime: Jenny Nyman, Niko Kainulainen (Finland)
3. Team NuNu: Kati Tammivuori, Jyrki Tammivuori (Finland)
4. Team Yhtäkkii: Riina Santamäki-Pesonen, Petri Koivunen (Finland)
5. C2: Carin Stenvall, Christian Björkbom (Finland)
6. Kajo Triathlon 1: Outi Antila, Erkki Taavila (Finland)
7. Ei voi tietää: Nina Simojoki, Martin Lindroos (Finland)
8. Turtles: Kaisa Bergman, Antti Roikonen (Finland)
9. B757: Joanna Nyman, Aki Matikainen (Finland)
10. pipsapossu: Tanja Kaasinen, Sampsa  (Finland)
11. Filologi anfibi: Federico Ferrara, Niina Luukkonen-Moglia (Finland)
12. N. pudendus: Sini Espo, Juuso Nisula (Finland)
13. Team Pyykkimuijat: Marjut Hyvönen, Eero Judin (Finland)

 

 

 

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close