Sprint 2018, Results

Picture by Petteri Rantanen, 2018

Sprint Mixed

Pos Team Total Time
1 Team NuNu 2:13:19
2 Gummeliini 2:18:20
3 Larun Sudet 2:27:13
4 Turtles 2:38:40
5 pipsapossu 2:45:46
6 N. pudendus 2:47:53
7 Team VW Nordic runners 2:59:49
8 C2 3:01:37
9 Team Yhtäkkii 3:02:36
10 Team Pyykkimuijat 3:06:49
11 Team Tavastehus 3:14:26
12 Ei voi tietää 3:29:47
DNF #PartnerInCrime
DNF B757
DNF Kajo Triathlon 1
DNF Team NR

1. Team NuNu – 2:13:19

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 82 Team NuNu Jyrki Tammivuori Finland 1:25:32 2:13:19
2 Mixed 82 Team NuNu Kati Tammivuori Finland 1:25:31 2:13:19

2. Gummeliini – 2:18:20

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 91 Gummeliini Niina Luukkonen-Moglia Finland 1:32:05 2:18:20
2 Mixed 91 Gummeliini Federico Ferrara Finland 1:32:03 2:18:20

3. Larun Sudet – 2:27:13

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 88 Larun Sudet Oliver Nilsson Finland 1:41:00 2:27:12
2 Mixed 88 Larun Sudet Katariina Nilsson Finland 1:40:56 2:27:13

4. Turtles – 2:38:40

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 87 Turtles Antti Roikonen Finland 1:45:48 2:38:40
2 Mixed 87 Turtles Kaisa Bergman Finland 1:45:50 2:38:40

5. pipsapossu – 2:45:46

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 90 pipsapossu Sampsa Kaasinen Finland 1:49:58 2:45:44
2 Mixed 90 pipsapossu Tanja Kaasinen Finland 1:49:52 2:45:46

6. N. pudendus – 2:47:53

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 92 N. pudendus Sini Espo Finland 1:52:41 2:47:53
2 Mixed 92 N. pudendus Juuso Nisula Finland 1:52:40 2:47:53

7. Team VW Nordic runners – 2:59:49

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 10 Team VW Nordic runners Henrikki Lindlöf Finland 2:11:59 2:59:49
2 Mixed 10 Team VW Nordic runners Katri Djerf Finland 2:11:56 2:59:49

8. C2 – 3:01:37

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 84 C2 Carin Stenvall Finland 2:03:53 3:01:36
2 Mixed 84 C2 Christian Björkbom Finland 2:04:07 3:01:37

9. Team Yhtäkkii – 3:02:36

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 83 Team Yhtäkkii Petri Koivunen Finland 2:03:37 3:02:35
2 Mixed 83 Team Yhtäkkii Riina Santamäki-Pesonen Finland 2:03:44 3:02:36

10. Team Pyykkimuijat – 3:06:49

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 18 Team Pyykkimuijat Eero Judin Finland 2:02:27 3:06:49
2 Mixed 18 Team Pyykkimuijat Marjut Hyvönen Finland 2:02:26 3:06:49

11. Team Tavastehus – 3:14:26

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 94 Team Tavastehus Minna Sivunen Finland 2:16:34 3:14:25
2 Mixed 94 Team Tavastehus Petri Sivunen Finland 2:16:37 3:14:26

12. Ei voi tietää – 3:29:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Mixed 86 Ei voi tietää Martin Lindroos Finland 2:17:35 3:29:46
2 Mixed 86 Ei voi tietää Nina Simojoki Finland 2:17:42 3:29:47

#PartnerInCrime –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Mixed 81 #PartnerInCrime Jenny Nyman Finland
DNS Mixed 81 #PartnerInCrime Niko Kainulainen Finland

B757 –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNF Mixed 89 B757 Aki Matikainen Finland
DNF Mixed 89 B757 Joanna Nyman Finland

Kajo Triathlon 1 –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Mixed 85 Kajo Triathlon 1 Erkki Taavila Finland
DNS Mixed 85 Kajo Triathlon 1 Outi Antila Finland

Team NR –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Mixed 80 Team NR Betina Andersson Finland
DNS Mixed 80 Team NR Eetu Kielo Finland

Sprint Men

Pos Team Total Time
1 Finnish Swimrun Troopers 2 2:07:55
2 Helenin Überpleikkaryhmä 0.5 2:18:39
3 Team Kynäniskat 2:25:16
4 Finnair Active Club #1 2:28:12
5 Finnair Active Club #5 2:29:13
6 Team Rambo 2:29:44
7 WebWar 2:31:50
8 Atomic Swim 2:32:36
9 Team Metsänpoika 2:33:26
10 Finnair Active Club #2 2:34:22
11 Team VuoriLehto 2:34:41
12 Rumsvins 2:35:54
13 EY 2:42:19
14 Tjärngossarna 2:44:08
15 Team JuMi 2:48:10
16 Airosmunsiima 2:51:12
17 2kertaa40 3:01:22
18 Finnair Active Club #4 3:01:42
19 Käsipohjaa ja kontaten 3:07:15
20 Team Hevossalmen silta 3:09:21
DNF Never Too LaTe
DNF Tallberg Pro Team
DNF Team Burrata

1. Finnish Swimrun Troopers 2 – 2:07:55

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 64 Finnish Swimrun Troopers 2 Antti Huotari Finland 1:25:27 2:07:55
2 Men 64 Finnish Swimrun Troopers 2 Mikko Rantanen Finland 1:25:26 2:07:55

2. Helenin Überpleikkaryhmä 0.5 – 2:18:39

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 58 Helenin Überpleikkaryhmä 0.5 Peik Lehtonen Finland 1:31:56 2:18:39
2 Men 58 Helenin Überpleikkaryhmä 0.5 Ben Fallström Finland 1:31:58 2:18:39

3. Team Kynäniskat – 2:25:16

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 63 Team Kynäniskat Mika Savolainen Finland 1:42:19 2:25:16
2 Men 63 Team Kynäniskat Hannu Eskola Finland 1:42:19 2:25:16

4. Finnair Active Club #1 – 2:28:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 46 Finnair Active Club #1 Arthur Vuola Finland 1:43:47 2:28:11
2 Men 46 Finnair Active Club #1 Olli Hirn Finland 1:43:41 2:28:12

5. Finnair Active Club #5 – 2:29:13

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 49 Finnair Active Club #5 Juho Laihinen Finland 1:42:08 2:29:13
2 Men 49 Finnair Active Club #5 Tapio Johtimo Finland 1:42:19 2:29:13

6. Team Rambo – 2:29:44

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 45 Team Rambo Oskar Eklöf Finland 1:44:45 2:29:43
2 Men 45 Team Rambo Artturi Kuronen Finland 1:44:47 2:29:44

7. WebWar – 2:31:50

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 53 WebWar Michael Warner Finland 1:48:06 2:31:50
2 Men 53 WebWar Samuel Weber Finland 1:48:06 2:31:50

8. Atomic Swim – 2:32:36

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 60 Atomic Swim Jonas Lindström Finland 1:42:50 2:32:35
2 Men 60 Atomic Swim Andre Ahlbäck Finland 1:42:51 2:32:36

9. Team Metsänpoika – 2:33:26

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 41 Team Metsänpoika Verneri Lehtovirta Finland 1:45:43 2:33:26
2 Men 41 Team Metsänpoika Jyry Kuokkanen Finland 1:45:45 2:33:26

10. Finnair Active Club #2 – 2:34:22

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 47 Finnair Active Club #2 Mikko Puhakka Finland 1:43:32 2:34:21
2 Men 47 Finnair Active Club #2 Sampsa Rinne Finland 1:43:34 2:34:22

11. Team VuoriLehto – 2:34:41

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 59 Team VuoriLehto Teemu Vuorinen Finland 1:42:24 2:34:41
2 Men 59 Team VuoriLehto Tommi Lehto Finland 1:42:20 2:34:41

12. Rumsvins – 2:35:54

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 52 Rumsvins Joni Partanen Finland 1:46:53 2:35:54
2 Men 52 Rumsvins Timo Espo Finland 1:46:43 2:35:54

13. EY – 2:42:19

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 57 EY Kasperi Murtolehto Finland 1:52:26 2:42:18
2 Men 57 EY Henrik Söderholm Finland 1:52:08 2:42:19

14. Tjärngossarna – 2:44:08

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 50 Tjärngossarna Jori Stjerna Finland 1:54:45 2:44:08
2 Men 50 Tjärngossarna Mathias Nyman Finland 1:54:45 2:44:08

15. Team JuMi – 2:48:10

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 43 Team JuMi Jukka Naakka Finland 1:55:19 2:48:10
2 Men 43 Team JuMi Mikko Nikander Finland 1:55:18 2:48:10

16. Airosmunsiima – 2:51:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 55 Airosmunsiima Antti Hanhilahti Finland 1:58:02 2:51:12
2 Men 55 Airosmunsiima Jari Rintala Finland 1:58:05 2:51:12

17. 2kertaa40 – 3:01:22

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 54 2kertaa40 Tero Kosunen Finland 2:06:32 3:01:21
2 Men 54 2kertaa40 Ville Varis Finland 2:06:32 3:01:22

18. Finnair Active Club #4 – 3:01:42

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 48 Finnair Active Club #4 Kari Kossila Finland 2:08:56 3:01:42
2 Men 48 Finnair Active Club #4 Mikko Tainio Finland 2:08:55 3:01:42

19. Käsipohjaa ja kontaten – 3:07:15

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 44 Käsipohjaa ja kontaten Kalle Metso Finland 2:06:37 3:07:14
2 Men 44 Käsipohjaa ja kontaten Teppo Pirttioja Finland 2:07:10 3:07:15

20. Team Hevossalmen silta – 3:09:21

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Men 42 Team Hevossalmen silta Tapio Pukki Finland 2:12:42 3:09:21
2 Men 42 Team Hevossalmen silta Peter Österlund Finland 2:12:43 3:09:21

Never Too LaTe –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Men 40 Never Too LaTe Lasse Jääskeläinen Finland
DNS Men 40 Never Too LaTe Tero Yliselä Finland

Tallberg Pro Team –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Men 62 Tallberg Pro Team Adam Tallberg Finland
DNS Men 62 Tallberg Pro Team Rasmus Tallberg Finland

Team Burrata –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Men 61 Team Burrata Tommi Kässi Finland
DNS Men 61 Team Burrata Veli-Matti Heimonen Finland

 

 

Sprint

Pos Team Total Time
1 Kollanusten uintijaosto 2:07:29
2 Team Fessus 2:22:38
3 Vesikämmenet 2:26:18
4 Pohjois-Helsingin Pirkot 2:28:31
5 Pectus expandit natans 2:33:50
6 Sammaltavat Hiutaleet 2:37:24
7 Lotakat 2:39:10
8 Team Silakat 2:41:49
9 Syteen tai Saveen! 2:45:59
10 BlondienUimakoulu 2:49:55
11 Team Niffen 2:51:20
12 Puolikelluvat Limnologit 2:59:30
13 Team Tiput 2:59:40
14 Merimakkarat 2:59:56
15 Team Naakka 3:03:24
16 Östnylands HaBa 3:03:47
17 Team Peppi 3:04:45
18 Team Sandkulla 3:09:41
19 Nuija ja tosi Nuija 3:15:25
20 Tove och Nina 3:16:12
21 Sports Club Bufo 3:16:34
22 Team Solvalla Survivors 3:21:39
23 Iisalamen Ihmeen Ihanat 3:45:27
DNF Kangistumattomat Kivenlohkareet
DNF Team Knubbsälarna

1. Kollanusten uintijaosto – 2:07:29

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 14 Kollanusten uintijaosto Kaisla Kollanus Finland 1:25:08 2:07:28
2 Women 14 Kollanusten uintijaosto Noora Kollanus Finland 1:25:09 2:07:29

2. Team Fessus – 2:22:38

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 13 Team Fessus Jenni Jakobsson Finland 1:34:17 2:22:38
2 Women 13 Team Fessus Katri Suominen Finland 1:34:17 2:22:38

3. Vesikämmenet – 2:26:18

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 27 Vesikämmenet Susanne Frondelius Finland 1:34:08 2:26:18
2 Women 27 Vesikämmenet Elina Mäkinen Finland 1:34:09 2:26:18

4. Pohjois-Helsingin Pirkot – 2:28:31

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 24 Pohjois-Helsingin Pirkot Miia Holma Finland 1:39:21 2:28:30
2 Women 24 Pohjois-Helsingin Pirkot Sanna Lassila Finland 1:39:16 2:28:31

5. Pectus expandit natans – 2:33:50

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 12 Pectus expandit natans Sanna Hokkanen Finland 1:40:40 2:33:50
2 Women 12 Pectus expandit natans Johanna Kara Finland 1:40:50 2:33:50

6. Sammaltavat Hiutaleet – 2:37:24

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 26 Sammaltavat Hiutaleet Merja Enroos Finland 1:47:33 2:37:24
2 Women 26 Sammaltavat Hiutaleet Petra Jansson Finland 1:47:33 2:37:24

7. Lotakat – 2:39:10

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 19 Lotakat Anna Nummi Finland 1:42:45 2:39:09
2 Women 19 Lotakat Kati Kettunen Finland 1:42:46 2:39:10

8. Team Silakat – 2:41:49

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 17 Team Silakat Anni Latva-Pukkila Finland 1:47:28 2:41:49
2 Women 17 Team Silakat Johanna Jungell Finland 1:47:31 2:41:49

9. Syteen tai Saveen! – 2:45:59

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 4 Syteen tai Saveen! Johanna Väisänen Finland 1:47:42 2:45:59
2 Women 4 Syteen tai Saveen! Neiti X Finland 1:47:46 2:45:59

10. BlondienUimakoulu – 2:49:55

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 28 BlondienUimakoulu Mirella Uddström Finland 1:54:55 2:49:55
2 Women 28 BlondienUimakoulu Pauliina Nieminen Finland 1:54:56 2:49:55

11. Team Niffen – 2:51:20

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 20 Team Niffen Sanna Nymalm Finland 1:55:38 2:51:20
2 Women 20 Team Niffen Pia Snickars Finland 1:55:40 2:51:20

12. Puolikelluvat Limnologit – 2:59:30

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 15 Puolikelluvat Limnologit Katja Pellikka Finland 2:03:14 2:59:30
2 Women 15 Puolikelluvat Limnologit Liisa Nevalainen Finland 2:03:16 2:59:30

13. Team Tiput – 2:59:40

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 2 Team Tiput Sara Kalliomäki Finland 2:03:14 2:59:39
2 Women 2 Team Tiput Tia Kurki Finland 2:03:12 2:59:40

14. Merimakkarat – 2:59:56

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 23 Merimakkarat Marja-Liisa Kanigan Finland 2:01:18 2:59:55
2 Women 23 Merimakkarat Marjo Kekki Finland 2:01:10 2:59:56

15. Team Naakka – 3:03:24

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 9 Team Naakka Anniina Hakkarainen Finland 2:04:32 3:03:24
2 Women 9 Team Naakka Pia Ratinen Finland 2:04:34 3:03:24

16. Östnylands HaBa – 3:03:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 7 Östnylands HaBa Barbro Lundström Finland 2:06:06 3:03:47
2 Women 7 Östnylands HaBa Hanna Lindholm Finland 2:06:05 3:03:47

17. Team Peppi – 3:04:45

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 21 Team Peppi Liisa Lampola Finland 2:03:35 3:04:45
2 Women 21 Team Peppi Raija Hyytiäinen Finland 2:03:33 3:04:45

18. Team Sandkulla – 3:09:41

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 16 Team Sandkulla Ira Haltia Finland 2:08:03 3:09:41
2 Women 16 Team Sandkulla Veronica Palmgren Finland 2:08:02 3:09:41

19. Nuija ja tosi Nuija – 3:15:25

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 8 Nuija ja tosi Nuija Jasmin Läspä Finland 2:11:23 3:15:25
2 Women 8 Nuija ja tosi Nuija Nea Kotilainen Finland 2:11:22 3:15:25

20. Tove och Nina – 3:16:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 3 Tove och Nina Tove Strömsholm Finland 2:14:38 3:16:11
2 Women 3 Tove och Nina Nina Borgström Finland 2:14:38 3:16:12

21. Sports Club Bufo – 3:16:34

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 22 Sports Club Bufo Terhi Sandgren Finland 2:14:15 3:16:29
2 Women 22 Sports Club Bufo Hannele Fahlur Finland 2:14:13 3:16:34

22. Team Solvalla Survivors – 3:21:39

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 25 Team Solvalla Survivors Alexandra Kvist Finland 2:17:06 3:21:39
2 Women 25 Team Solvalla Survivors Ulla Pellinen Finland 2:17:06 3:21:39

23. Iisalamen Ihmeen Ihanat – 3:45:27

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
1 Women 5 Iisalamen Ihmeen Ihanat Anni Hartikainen Finland 2:35:01 3:45:27
2 Women 5 Iisalamen Ihmeen Ihanat Sanni Korhonen Finland 2:35:03 3:45:27

Kangistumattomat Kivenlohkareet –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Women 11 Kangistumattomat Kivenlohkareet Kristiina Kivilohkare Finland
DNS Women 11 Kangistumattomat Kivenlohkareet Elisabet Kvist Finland

Team Knubbsälarna –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k Total Time
DNS Women 6 Team Knubbsälarna Anna-Karin Mickwitz Finland
DNS Women 6 Team Knubbsälarna Annika Paitula Finland

 

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close