Ö-till-Ö Merit race 2018, Results

 

 

ÖTTILÖ_Merit_center_C

 

 

Ö-till-Ö Merit race Mixed

Pos Team Total Time
1 Team Snag 5:25:36
2 Head Time4Swimrun 5:34:46
3 Team Uphill Swimmers 5:45:12
4 Midnight Sun Swimrun 6:13:42
5 Ruissalon runnojat! 6:25:25
6 Töölön Ähellys 6:35:47
7 Hetkien Vaellus 6:39:42
8 LIFE-3L 7:42:22
9 Mr and Mrs B 7:50:57
DNF myötä ja vastamäessä

1. Team Snag – 5:25:36

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1836 Team Snag Susanna Huttunen Finland 1:23:38 2:04:45 3:39:29 5:25:35
2 Mixed 1836 Team Snag Samu Hanhela Finland 1:23:45 2:04:45 3:39:32 5:25:36

2. Head Time4Swimrun – 5:34:46

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1809 Head Time4Swimrun Sergey Mikhalev Russia 1:22:10 2:03:08 3:41:28 5:34:46
2 Mixed 1809 Head Time4Swimrun Irina Borevich Russia 1:22:10 2:03:08 3:41:34 5:34:46

3. Team Uphill Swimmers – 5:45:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1803 Team Uphill Swimmers Maarit Venesmäki Finland 1:22:16 2:04:05 3:45:11 5:45:12
2 Mixed 1803 Team Uphill Swimmers Veijo Tolonen Finland 1:22:16 2:04:04 3:45:10 5:45:12

4. Midnight Sun Swimrun – 6:13:42

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1805 Midnight Sun Swimrun Tiina Mäkelä Finland 1:27:18 2:15:09 4:07:48 6:13:42
2 Mixed 1805 Midnight Sun Swimrun Janne Räsänen Finland 1:27:17 2:15:09 4:07:39 6:13:42

5. Ruissalon runnojat! – 6:25:25

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1807 Ruissalon runnojat! Mikko Räsänen Finland 1:35:47 2:24:36 4:17:49 6:25:25
2 Mixed 1807 Ruissalon runnojat! Satu Pippola Finland 1:35:50 2:24:37 4:17:51 6:25:25

6. Töölön Ähellys – 6:35:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1808 Töölön Ähellys Juho Lehtonen Finland 1:36:12 2:24:34 4:24:09 6:35:46
2 Mixed 1808 Töölön Ähellys Piia Vuorinen Finland 1:36:12 2:24:34 4:24:07 6:35:47

7. Hetkien Vaellus – 6:39:42

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1802 Hetkien Vaellus Veera Kangaspunta Finland 1:33:50 2:23:09 4:18:34 6:39:42
2 Mixed 1802 Hetkien Vaellus Jani Lehtinen Finland 1:33:08 2:23:09 4:18:31 6:39:42

8. LIFE-3L – 7:42:22

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1806 LIFE-3L Laura Watson UK 1:35:24 2:29:22 4:41:04 7:42:21
2 Mixed 1806 LIFE-3L Pier Matteo Perazzini Italy 1:35:24 2:29:22 4:41:01 7:42:22

9. Mr and Mrs B – 7:50:57

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Mixed 1804 Mr and Mrs B William Lankford UK 1:35:06 2:32:40 4:52:21 7:50:55
2 Mixed 1804 Mr and Mrs B Christina Lankford UK 1:35:08 2:32:39 4:52:36 7:50:57

myötä ja vastamäessä –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
DNF Mixed 1810 myötä ja vastamäessä Kati Teirioja Finland 1:52:32
DNF Mixed 1810 myötä ja vastamäessä Kalle Hietanen Finland 1:52:34

Ö-till-Ö Merit race Men

Pos Team Total Time
1 TG Swimrun Coach / Cartel AB 4:56:37
2 TLB 5:24:09
3 Wins Rum 5:28:40
4 Peking Seals 5:43:48
5 Borgå Seals 5:50:53
6 Multisport Club SPB 5:52:34
7 Team Oivalto 5:55:12
8 Danish Swimrun 5:56:00
9 Tagahoovi Pingutus 5:59:22
10 Finnish SwimRun Troopers 6:00:22
11 Waterborne Unicorns 6:15:33
12 Hairy Seals 6:26:04
13 Team PEPE 6:28:49
14 zero-zero 6:52:44
15 Noux Swimrunking Club 6:56:07
16 Meiko Swimrun 7:00:38
17 Team Pullboys 7:04:28
DNF Golden club
DNF Hitz
DNF Tammisalon Uimakoulu

1. TG Swimrun Coach / Cartel AB – 4:56:37

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1825 TG Swimrun Coach / Cartel AB Tomas Granberg Sweden 1:13:09 1:50:10 3:16:57 4:56:37
2 Men 1825 TG Swimrun Coach / Cartel AB Andreas Ribbefjord Sweden 1:13:03 1:50:10 3:16:55 4:56:37

2. TLB – 5:24:09

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1823 TLB Tuomas Lampainen Finland 1:18:46 2:01:54 3:34:04 5:24:07
2 Men 1823 TLB Markus Lampainen Finland 1:18:44 2:01:54 3:34:07 5:24:09

3. Wins Rum – 5:28:40

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1819 Wins Rum Markko Lehtosalo Finland 1:18:15 2:01:11 3:34:26 5:28:39
2 Men 1819 Wins Rum Janne Blomqvist Finland 1:18:19 2:01:12 3:34:27 5:28:40

4. Peking Seals – 5:43:48

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1821 Peking Seals Anders Westerberg Sweden 1:19:42 2:02:44 3:42:36 5:43:48
2 Men 1821 Peking Seals Anders Nyberg Sweden 1:19:46 2:02:44 3:42:39 5:43:48

5. Borgå Seals – 5:50:53

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1826 Borgå Seals Mika Peltola Finland 1:24:57 2:08:25 3:48:52 5:50:53
2 Men 1826 Borgå Seals Gisle Sjöberg Finland 1:24:54 2:08:25 3:48:50 5:50:53

6. Multisport Club SPB – 5:52:34

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1824 Multisport Club SPB Aleksandr Mochalov Russia 1:27:32 2:09:46 3:51:04 5:52:34
2 Men 1824 Multisport Club SPB Ilya Brenayzen Russia 1:27:45 2:09:47 3:51:04 5:52:34

7. Team Oivalto – 5:55:12

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1828 Team Oivalto Petri Kanerva Finland 1:27:18 2:12:19 3:56:02 5:55:12
2 Men 1828 Team Oivalto Magnus Hellström Finland 1:27:18 2:12:19 3:56:02 5:55:12

8. Danish Swimrun – 5:56:00

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1830 Danish Swimrun Martin Duedahl Denmark 2:06:36 3:51:12 5:56:00
2 Men 1830 Danish Swimrun Peter Fuglsang Denmark 2:06:36 3:51:12 5:56:00

9. Tagahoovi Pingutus – 5:59:22

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1818 Tagahoovi Pingutus Aki Kattelus Finland 1:28:17 2:15:08 3:59:26 5:59:20
2 Men 1818 Tagahoovi Pingutus Tommy Korin Finland 1:28:17 2:15:08 3:59:27 5:59:22

10. Finnish SwimRun Troopers – 6:00:22

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1829 Finnish SwimRun Troopers Rainer Lindqvist Finland 1:27:01 2:10:29 3:59:05 6:00:19
2 Men 1829 Finnish SwimRun Troopers Juha Lehtonen Finland 1:27:01 2:10:29 3:59:05 6:00:22

11. Waterborne Unicorns – 6:15:33

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1813 Waterborne Unicorns Blake Nuttall USA 1:24:54 2:12:38 4:04:00 6:15:31
2 Men 1813 Waterborne Unicorns Kawika Tarayao USA 1:24:50 2:12:38 4:04:13 6:15:33

12. Hairy Seals – 6:26:04

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1827 Hairy Seals Mikko Harju Finland 1:32:33 2:19:50 4:14:08 6:26:04
2 Men 1827 Hairy Seals Valtteri Pietiläinen Finland 1:32:45 2:19:49 4:14:07 6:26:04

13. Team PEPE – 6:28:49

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1822 Team PEPE Petri Ahti Finland 1:38:31 2:27:28 4:21:40 6:28:48
2 Men 1822 Team PEPE Reima Harju Finland 1:38:29 2:27:28 4:21:40 6:28:49

14. zero-zero – 6:52:44

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1815 zero-zero Kirill Batarin Russia 1:37:48 2:25:24 4:29:01 6:52:43
2 Men 1815 zero-zero Mikhail Sytyy Russia 1:37:48 2:25:25 4:29:03 6:52:44

15. Noux Swimrunking Club – 6:56:07

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1820 Noux Swimrunking Club Tero Koski Finland 1:37:01 2:28:02 4:31:17 6:56:06
2 Men 1820 Noux Swimrunking Club Janne Liimatainen Finland 1:37:03 2:28:02 4:31:23 6:56:07

16. Meiko Swimrun – 7:00:38

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1816 Meiko Swimrun Jarkko Myllymäki Finland 1:34:26 2:27:39 4:32:54 7:00:37
2 Men 1816 Meiko Swimrun Jaakko Kallio Finland 1:34:27 2:27:39 4:32:56 7:00:38

17. Team Pullboys – 7:04:28

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Men 1811 Team Pullboys Henri Järnstedt Finland 1:44:34 2:36:05 4:42:59 7:04:26
2 Men 1811 Team Pullboys Jere Nordblom Finland 1:44:31 2:36:06 4:42:42 7:04:28

Golden club –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
DNS Men 1817 Golden club Valtteri Repo Finland
DNS Men 1817 Golden club Pasi Huhtala Finland

Hitz –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
DNS Men 1812 Hitz Jon Hilander Sweden
DNS Men 1812 Hitz Simon Grundiz Sweden

Tammisalon Uimakoulu –

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
DNF Men 1814 Tammisalon Uimakoulu Markku Tervo Finland 1:06:48
DNF Men 1814 Tammisalon Uimakoulu Ilari Talman Finland 1:06:50

Ö-till-Ö Merit race Women

Pos Team Total Time
1 SwimRun TEAM RUSSIA 5:56:16
2 TriathlonSuomi – Racing Team 6:08:00
3 Team Trail Dynamics 6:14:47
4 Mammat sykkii 6:18:24

1. SwimRun TEAM RUSSIA – 5:56:16

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Women 1832 SwimRun TEAM RUSSIA Larisa Diakova Russia 1:26:01 2:09:43 3:53:35 5:56:15
2 Women 1832 SwimRun TEAM RUSSIA Marina Ivanova Russia 1:26:01 2:09:43 3:53:35 5:56:16

2. TriathlonSuomi – Racing Team – 6:08:00

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Women 1835 TriathlonSuomi – Racing Team Noora Luokkala Finland 1:29:27 2:16:00 4:05:43 6:08:00
2 Women 1835 TriathlonSuomi – Racing Team Maisa Tuliniemi Finland 1:29:26 2:16:00 4:05:42 6:08:00

3. Team Trail Dynamics – 6:14:47

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Women 1831 Team Trail Dynamics Miia Tenhunen Finland 1:29:01 2:18:28 4:06:27 6:14:46
2 Women 1831 Team Trail Dynamics Annikka Koivu Finland 1:29:01 2:18:28 4:06:27 6:14:47

4. Mammat sykkii – 6:18:24

Pos Category Bib# Team Athlete Country 8.7k 14.3k 25.7k Gun Time
1 Women 1834 Mammat sykkii Laura Askola Finland 1:26:28 2:11:19 4:05:03 6:18:23
2 Women 1834 Mammat sykkii Suvi Tiainen Finland 1:26:30 2:11:20 4:05:04 6:18:24

 

 

Vastaa

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close